Z KRONIKI KLASZTORU SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK N.M.P. W OTRĘBUSACH

 

Tak jak każda wielka sprawa rodzi się z małej, tak było i w przypadku powstania placówki Sióstr w Otrębusach. Sprawa nabycia domu nabrała mocy prawnej, bo ważne było, by mieć własny dom w pobliżu Warszawy z dogodnym dojazdem. Pojawiła się oferta kupna domu przy ulicy Mickiewicza 1.

Mały domek zagubiony wśród sosnowych lasów miał stać się zaczątkiem klasztoru Sióstr.

 

 

archiwalne 1

 

03.05.1969 roku

 

Nastąpiło dokonanie aktu notarialnego

Kupno domu od Pani Danuty Schuppik- Filipowskiej

 

11.06.1969 roku

Poświęcenie domu przez J.E.KS.Biskupa Bronisława Dąbrowskiego

 

archiwalne 2

 

19.06.1969 roku

Poświęcenie kaplicy przez J.E.KS.Biskupa Bronisława Dąbrowskiego i pierwsza Msza Święta

 

archiwalne 3

 

03.10.1977 roku

Od dziś przyjęłyśmy opiekę nad 4 miesięcznym dzieckiem „Moniką”, którą Mamusia przywozi do nas na 2 – 3 godziny, bo sama wyjeżdża do pracy, a jej mąż wraca z pracy w dwie godziny po jej wyjeździe i odbiera córeczkę od nas. Będzie więc u nas co drugi dzień.

 

14.11.1977 roku

Przyjechała SM Illuminata z inżynierem architektem, który zrobił pomiary pod budowę nowej kaplicy na miejscu domu gospodarczego. Budowa ma się rozpocząć wiosną. Równocześnie planujemy rozbudowę domu (dużej werandy krytej) na miejscu zniszczonego tarasu. Weranda ma posiadać 2 salki i łazieneczkę małą. Pragniemy w myśl naszego Założyciela otworzyć Ochronkę – przystań dla dzieci których rodzice pracują, a nie mają z kim zostawić dzieci. Oby św. Józef i nasz Założyciel Edmund Bojanowski wzięli w Swą opiekę to zbożne „Dzieło” ku większej chwale Bożej.

 

02.06.1978 roku - piątek

Uroczystość Serca Pana Jezusa. Piękny dzień – rozpoczęcie budowy. Wielkie wydarzenie w historii naszej placówki. Wszystko dobre co Bóg czyni. Ufamy i jesteśmy pełne nadziei, że jeśli to Serce wzięło wszystko pod opiekę, to na pewno budowa pójdzie dobrze. Liczymy także na pomoc naszego Ojca Założyciela. Do pracy przyjechała ekipa z Drążdżewa pow. Aleksandrów. Nad całością pracy czuwa p. inż. Ciesielski z majstrem p. Bakułą – ojcem naszej kandydatki Basi.

 

archiwalne 4

 

 

 

archiwalne 6

 

08.09.1979 roku

Odbyło się uroczyste poświęcenie „Ochronki”. Ks. Bp. Bronisław Dąbrowski odprawił Uroczystą Mszę Św. o błogosławieństwo Boże dla Ochronki, w asyście Księdza Radcy Zbigniewa Bączkowskiego, oraz wygłosił podniosłą homilię okolicznościową, podkreślając wielkość „Małego Dzieła”, jako że otwarcie ochronki w „Roku Dziecka” ma wielkie znaczenie. Na tę uroczystość przyjechała Wielebna Matka Generalna Glorioza Gruszka.

 

01.10.1979 roku

Pamiętny dzień otwarcie „Ochronki” dla tych maluczkich! Już od wczesnego rana, od  godz. 6 – tej przyprowadzają Mamy swe „Pociechy”! „Maluszki” rozpłakane przy pożegnaniu z Rodzicami wprowadziłyśmy do dwóch salek pięknie udekorowanych, pełnych zabawek, i wnet zapomniały o płaczu i rozbawiły się. Na początek przyjęłyśmy 15 dzieci, gdyż nie mamy dostatecznej ilości Sióstr do opieki.